etkin haber

Ziya Ulusoy

 • Faşizm ve 'milli' zafer

  8.6.2019 09:09:38

  Devrimin ve demokratik güçlerin, faşist eksene karşı zaferini getiren bu sloganın Erdoğan faşizmine karşı mücadeleye uyarlanmış somutu: "faşizme ve savaşa karşı mücadele"dir. Ancak bu ilkeli yol, faşizmi yenilgiye halkları iktidara götürebilir!

 • Diktatörü gerileten zafer

  1.6.2019 09:02:49

  Bir kez daha açlık grevi ölüm orucu direnişi gösterdi ki, mücadeleyle geriletilen Erdoğan faşizmi ancak bu yolla yıkılabilir.

 • Amed zindan katillerini ödüllendirme

  25.5.2019 09:31:32

  Bugün Leyla Güven öncülüğünde İmralı tecridine karşı yapılan ve başta KÖH'den tutsaklar gelmek üzere MLKP, TKP-ML ve diğer davalardan tutsakların da yeraldığı açlık grevi ve ölüm orucu direnişi, Erdoğan faşizminin uğursuz amaçlarını engelleyen, tüm zindanlarda tecriti geriletici rol oynayan, faşizme karşı cesareti yükselten işleviyle, Amed zindanında yitirdiğimiz yoldaşların anısını ve mücadelesini yaşatıyor.

 • Kayıplar ve açık vahşet ile mücadele

  18.5.2019 09:05:04

  Halklarımız, demokratik ve devrimci güçler; mücadele yoluyla kayıpları da, açık vahşeti de işgalleri de yenecek yolda ilerleyecek, dahası mücadele içinde deneyim kazanarak örgütlenmeyi, bir daha asla faşizmin gelişmemesinin halkçı iktidarı alternatifini yükseltmeyi de öğrenecekler.

 • Kolay verilen zor alınır

  11.5.2019 09:03:52

  İstanbul belediyesini kaybeden Erdoğan ve AKP, destekçileriyle birlikte YSK'nın kendi emirlerine uyması için dolap çevirirken, yine kitle eylemlerine girişmedi. Kaos ve kriz olmasın diye İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu'nun ağzından sessizlik önerdi, 23 Haziran'ı kazanacağını iddia etti.

 • Hitler'e karşı zafer bize de yol gösteriyor

  4.5.2019 09:21:36

  8 Mayıs Hitler faşizmine ve savaşa karşı zafer günü. 8 Mayıs'ta Kızıl Ordu, Berlin'de Kızılbayrağı parlamento binasına dikerek, dünya işçi sınıfı ve özgürlüksever halklar adına zaferi ilan etti.

 • 1 Mayıs'a giderken

  27.4.2019 09:11:07

  Bu 1 Mayıs'ta, kıdem tazminatını korumak başta gelmek üzere işçilerin güncel talepleriyle, tecridi kırma ve Erdoğan faşizmine karşı özgürlük talepleri önem çıkıyor. 1 Mayıs, adına yakışır kitlesellik ve kararlılıkla direnişin odağı ve güncel uğrağı olacak. Halklarımız 1 Mayıs'ta Erdoğan faşizmine karşı meydan okuyacak, yenilgisini getiren kilometre taşlarından biri yapacaktır.

 • Erdoğan'ın zorbalığına karşı

  13.4.2019 09:24:33

  Erdoğan faşizminin seçim gaspı ve zorbalığına karşı halk eylemleri ve kazanılan belediyeleri elde tutmak için kitlesel oturma eylemleri, açlık grevi direnişiyle birleşerek faşizme karşı mücadeleyi büyütecektir.

 • Diktatör yara aldı yenilgisini yakınlaştıralım

  6.4.2019 09:52:23

  Erdoğan faşizmi, aldığı yarayı gidermek ve destek kitlesini arkasında saf tutmada sıkılaştırmak, kadrolarının moral bozukluğunu gidermek için yeniden saldırıya geçmeyi deneyecek ama desteği daha zayıflamış olarak. Üstelik, kendisini göstermeye kapı açan ekonomik krizin etkisi hemen yakın süreçte daha şiddetli olarak kitlelerde yansıyacak, iyi değerlendirilirse Erdoğan'ın kitle desteğinde heyelanlara yol açacaktır.

 • Ders vermek ile yenmek

  4.4.2019 09:24:13

  Erdoğan faşizminin büyük kent belediyeleri kaybetmesinden nefes alan geniş demokratik kitleleri, bu mücadele yoluna seferber etmek, faşizme karşı onur ve özgürlük mücadelesinin hayati görevidir. Aksi taktirde nefeslenip özgüveni biraz da olsa gelişen demokratik kitleler, burjuva muhalefetin faşizmle uzlaşmasının yeni örnekleri karşısında alternatif bulamamanın moral bozukluğuna düşerler. Buna izin verilmemeli.

 • Devrimden Baran/Bayram geçti

  30.3.2019 11:02:37

  Erdoğan faşizmi ve işbirlikçileri, O'nu, Batı'da 12 Eylül sonrası ilk devrimci gençlik kuşağının partilerinin yeniden geliştiricisi olması nedeniyle de, komünist hareketin kabına sığmayan önderlerinden olması nedeniyle de, Kürdistan Devrimi'nin halkları ayağa kaldıran inatçılığının öncüsü olması nedeniyle de hedef aldı, kalleşçe suikastle aramızdan ayırdı.

 • Newroz'un ışığı ve faşist kan banyosu

  23.3.2019 09:22:30

  Newroz'un ışığı mı, Erdoğan, IŞİD, Paris-Brüksel katliamcıları ile Tarrant gibi rakip neofaşist katillerin yolu mu?

 • Faşizmin üretim demagojisi

  16.3.2019 09:04:08

  Perinçek, yalnızca işçi sınıfını sınıf işbirliğiyle faşizmin ve yayılmacı kirli savaşını destekçisi yapmak için üretim ekonomisi demagojisi yapıyor.

 • Komünizm ve Kürt düşmanlığı

  9.3.2019 09:31:24

  Erdoğan-Soylu ikilisinin Kürt ve komünizm düşmanlığını ciddiye almak, zindan sırası en apolitik "dindar"a (Alman papaz Niemölle'ye benzetirsek) gelmeden mücadelede birleşerek, bu faşist ikilinin soykırımcı zulmünü önlemek, tarihin çöplüğüne atacak zamanı yakınlaştırmak gerekir.

 • 'Mermi fiyatı' ve gıda krizi

  2.3.2019 09:33:36

  "Domates değil mermi" sloganı atan Erdoğan, fiyat artışını eleştirenleri "bizi George, Hans bir yerlerden vurmak istiyor. Bunlar da George'a Hans'a önayak oluyor" diye "hainlik"le suçlamaktan da geri durmadı.

 • Yerel seçimde hangi görüş açısıyla

  23.2.2019 09:35:23

  "Sosyalist belediye"ciliği demokratik devrimci güçbirliğinden bağımsızca (ama TKP gibi şoven bir partinin titrine bağımlı olmayı sindiren) geliştirerek hızla büyümeyi sanan hayalci ve faşizme karşı asıl mücadeleden koparan parlamenterist eğilimdir. Henüz zaman varken yeniden demokratik devrimci güç birliğine katılmak, anlaşmada esnek davranmak Erdoğan faşizmine karşı mücadele yoldaşlığının gereğidir. SMF'den beklenen bu olmalıdır.

 • Fırat'ın doğusunda: ABD'nin yanında ABD'ye karşı mı?

  22.2.2019 09:15:42

  Batılı emperyalistlerle birlikte veya onlara dayatarak, her iki halde de yapılan ve yapılacak işgal ve ilhak, haksız ve kirlidir. Halkları boyunduruk altına almaktır. Semiren ve krizde yeni talan alanları ele geçirmeye daha çok ihtiyaç duyan Türk burjuvazisi için "Allah'ın lütfu"dur.

 • Strasbourg Uzun Yürüyüşü

  16.2.2019 09:05:01

  15 Şubat emperyalistlerle bölge sömürgeci devletlerinin birleşik saldırısıydı. KÖH zorlu mücadelelerle buna cevap vererek süreci aştı. Şimdi birlikte mücadeleyi yükselterek tecridi kırmanın ve Erdoğan faşizmini yenecek güçleri biriktirmenin ve böylece 15 Şubat'a daha büyük yanıt olmanın zamanı.

 • Baro başkanı mı diktatörlerin emireri mi?

  9.2.2019 09:06:42

  Erdoğan faşizminin tetikçisi bir Baro başkanı olmaz, olmamalı. Demokratik hak ve özgürlüklerden yana olan avukatların Feyzioğlu'na "istifa" çağrısı yerindedir. Feyzioğlu, avukatları öldüren, zindana atan, TBB dahil meslek odalarını kendisine biat etmiyorlar diye kapatmaya çalışan, seçilmiş temsilcileri zindana atan bir diktatörün emirerliğini benimsemiş ve yerine getiriyor.

 • ABD'nin INF'yi bozması ve savaş santajı

  7.2.2019 11:22:30

  ABD INF anlaşmasını bozarak, 6 ay içinde Rusya'nın nükleer yetenekli yeni gelişkin füze geliştirmesini durdurmayı emrederek, değilse nihai karar alıp rekabeti şiddetlendirerek, rakiplerinin bağımsız emperyalist politikalar uygulamalarını engellemek istiyor. Bu, bir kez daha ancak işçi sınıfı ve ezilenlerin devrimleri geliştirilerek, başta ABD gelmek üzere, emperyalist nükleer ve gelişkin konvansiyonel savaşların püskürtülebileceği INF'yi berhava eden ABD kararı tarafından kanıtlanıyor.

 • Diktatör, iki işgalden de vazgeçmek istemiyor

  2.2.2019 10:44:09

  Erdoğan ve Rusya'nın, Putin'in savaş alışverişi önerisi üzerinde anlaşamamaları, dolayısıyla İdlib'de ertelenen savaşın patlak vermesi, Rojava Devrimi alanlarına Erdoğan'ın yine de saldırmaya cesaret ederse Rusya-Esad tarafından uçuş yasağıyla karşılaşması devrimin yararınadır.

 • Güven'in direnişi halk hareketi yaratırken

  26.1.2019 09:43:37

  Güven'in direnişi, sayın Öcalan'ın üzerindeki ağır tecritte yıllar sonra bir gedik açtı. Güven'in direnişinin etrafında örülen mücadele, İmralı tecridini asgari düzeyde, ziyaretçi ve avukat kabulü düzeyinde kırmayı hedef olarak aldı ve devam ediyor.

 • Güvenli Bölge kimin için?

  19.1.2019 09:46:37

  "Güvenli bölge" tartışması, Rojava ve Kuzey Suriye halklarının güvenliğinin karşıtı bir anlama kavuşuyor. Trump-ABD'den Erdoğan'a nüfuz ve işgalciliğin planını ifade ederken, Rusya'nın Erdoğan'ı kazanma, Esad'ın durumdan yararlanarak devrimin kazanımlarını minimize etme ve yeni işgallere set çekmenin, kendi hakimiyetini sağlamanın hedefindeki vektör olarak kullanılmaya çalışılıyor.

 • Dopolavoro: Millet kıraathaneleri

  12.1.2019 09:53:33

  İtalya'da komünistler ve demokratik güçler, Mussolini'nin Dopolavoro'sına karşı, faşizmin kendisinin kurduğu derneklerde çalışmama ilkesini uygularlarken geçmişte komünistlerin ve sosyalistleri kurdukları ve kitlesel olarak faşizmin dümen suyunda gitmeyen derneklerde ise çalışmaya, oralarda tartışmalar çıkarmaya çalıştılar. Erdoğan faşizminin kurduğu millet kıraathanelerini boykot etmek, semtlerde gençliğin ve halkın kültürel, sportif ve yardımlaşma derneklerini geliştirmek Erdoğan faşizminin kitle desteğini engelleyecektir.

 • Faşist şefin küçük manevraları

  5.1.2019 09:05:40

  Mussolini faşizminde yeralanlar gibi Erdoğan faşizminde görev alan, ittifak yapan her parti, sendikacı ve kişi eli kanlı faşizme doğrudan suç ortaklığı yapıyor. Onunla uzlaşan CHP ve aydınlar da Erdoğan faşizminin yerleşmesine koltuk değneği oluyor. Mussolini faşizminin deneyleri bunu acıverici biçimde ispatladı.

 • Rusya'nın Suriye'de bumerangı

  29.12.2018 09:11:39

  Rusya ve Suriye ekseninin, Erdoğan faşizmine uçuş yasağı bile koymayarak, PYD'yi zayıflatıp en az hakla uzlaşmak zorunda bırakma oyunu bumerang gibi geri dönüp kendilerini vuracak. Son bir yıldan fazladır savaşın kazanan tarafı pozisyonunu kaybetmeye başlayacaklar.

 • ABD ve Erdoğan'ın kirli çıkar ve savaş oyunu

  22.12.2018 10:07:06

  İşler Erdoğan faşizmi ve Trump kliğinin istediği gibi gitmeyecek. Birkaç ay sonra başlatacağı işgal, bu çelişkilerin çatışması girdabında, güvendiği emperyalistlerin "dur"durma itirazları ve daha önemlisi de direnişin güçlerinin çetin savunması karşısında içte bunalımlara dönüşecek.

 • Erdoğan'ın savaşı genişletme saldırganlığı

  15.12.2018 09:44:47

  Efrîn'deki sömürgeci zafer sarhoşluğuyla Fırat'ın Doğusu'na savaşı genişletme hevesinin, diktatörün kursağında kalma olasılığı yüksek. Herşeyden önce Fırat'ın Doğusu, Efrîn'den farklı olarak Rojava Devrimi güçlerinin asıl merkezi ve direnişi sonuna değin sürdürecekleri yer.

 • HDK-A'yı neden sürdürmek gerekir

  8.12.2018 09:10:32

  HDK-A'dan uzak duran devrimci ve antifaşist parti ve güçlere içtenlikle hatırlatılması gereken bir sorumluluk ise şudur: Erdoğan faşizminin tasfiyeci ve soykırımcı amaçları karşısında, antifaşist güçleri birlikte ve kalıcı örgütlenmelerle mücadeleye seferber edemez isek yarın çok geç olacak, çünkü bu imkanı yarın bulamayız. Alışageldiğimiz tarz ve kalıplardan kopmayı, Erdoğan faşizmine karşı mücadele zorunluluğu emrediyor. HDK-A bu zorunluluğun omuzlarımıza yüklediği onurlu görevlerden biridir.

 • Turnusol: Demirtaş ve Kavala tartışması

  1.12.2018 09:55:09

  Demirtaş ve Kavala faşizme karşı demokrasi cephesinde yer alıp almamanın temel boyutunun simgesidirler.

 • Faşist sömürgecilerin başedemediği PKK

  24.11.2018 11:54:52

  40 yılda faşist sömürgecilik, emperyalizm ve bölge gericiliği, PKK'yle baş edemedi. Faşizmi yenecek mücadelede bütün devrimci ve demokratik güçlerin, PKK'yle birlikte mücadele etmeleri yüksekte dalgalanacak onurdur.

 • Erdoğan'ın çıkar dalışı antiemperyalizm mi?

  17.11.2018 09:22:51

  Faşist sömürgeciliğe karşı halkçı özgürlük mücadelesine bağlanmayan, sınıfsallık karşıtı "üçüncü dünya devletçisi" her tavır, Erdoğan faşizminin kitle desteğini artırmaya, onun emperyalist rekabetten yararlanarak emperyalist yayılmacılığını antiemperyalizm diye satmasına yarar.

 • Erdoğan'a destekte ikiz kardeşlik

  10.11.2018 09:02:21

  Mussolini'ler tarihin çöplüğüne gitti. Erdoğan'lar da gidecek. Yarına, Erdoğan'ın ve Erdoğan faşizminin sefil destekçilerinin değil yarın adına dövüşenlerin onurlu adları kalacak!

 • Erdoğan'ın Rojava'ya ateşi ve savaş oyunu

  3.11.2018 09:12:34

  Eğer, içerde savaş karşıtı ve diğer taleplerle mücadele zayıf kalır ve muhatabı devletlerden önemli karşı çıkış almazsa savaşa başvurabilir. Yıpratıcı savaş denemeleri ve Girê Spî ve Şehba'yı işgale girişebilir.

 • Erdoğan'ın lig atlama masalı kirizde

  27.10.2018 10:27:45

  Türk burjuvazisine dünya hiyerarşisinde lig atlatmak,halkı aldatmak için sadece bir masal. Şimdi Erdoğan'ın bu masalı da krizde.

 • Otoriterizm teorisinin versiyonu: İki ayırıcı özellik şartı

  20.10.2018 09:39:59

  Hitler ve Mussolini faşizmleriyle aynı ölçüde ve hızda yapamasalar da, günümüzün neofaşist hareketleri, açık terörist diktatörlüğe geçen iktidarları, bunun Türkiye'deki örneği Erdoğan rejimi, faşisttirler.

 • Erdoğan-MbS: Kim daha elikanlı

  13.10.2018 09:59:28

  Erdoğan ve MbS diktatörlerinin cinayet ve kirli savaşlarından kurtulmanın tek yolu işçi sınıfı ve halkların özgürlük ve toplumsal kurtuluş için mücadelesini yükseltmek, diktatörlüklerini yıkmaktır.

 • 10 Ekim'in 3. yıl dönümü ve bugünkü mücadele

  6.10.2018 10:20:05

  10 Ekim mitingini emeğiyle hazırlayan ve canlarını veren yoldaşlar, bu mücadelelerin önemli kilometre taşlarını inşa ettiler. Onları yeniden anarken, uğruna mücadele ettikleri amaçları, şovenizme karşı ve sosyalizm için mücadele ilkeleri, bugünkü mücadelelerde, güncel sınıf mücadelesini güçlendirecek, süreklileştirip soylulaştıracak bayrak olmalıdır.

 • Merkel-Erdoğan: Dalaşmaktan flörte

  4.10.2018 10:59:38

  Emperyalistler için sürekli dostluk-düşmanlık yoktur, çıkarların sürekliliği esastır ilkesi Almanya ziyaretinde de işledi. Erdoğan'la AB lideri Alman emperyalist yönetici çevresi arasında siyasi işbirliğinin geliştirileceği anlaşılıyor. İşbirliği, liberallerin beklentisinin aksine faşizmden geri adım atmasını getirmeyecek. Erdoğan faşizmini ve işgallerini yenilgiye uğratacak tek yol, işçi sınıfı ve halklarımızın, Almanya ve diğer ülkeler işçi sınıfı ve antifaşist güçleriyle enternasyonalist mücadele birliğidir.

 • Erdoğan'a cevap faşizme ve savaşa karşı mücadeledir

  29.9.2018 09:52:48

  Türkiyeli, Kürdistanlı göçmen halkımız başta gelmek üzere eylemlere en geniş katılım sağlamak Erdoğan faşizmine karşı mücadeleyi güçlendirmede çok önemli rol oynayacak.

 • Trump: Rekabete ve savaşa devam

  27.9.2018 09:02:08

  Trump veya başkası olsun ABD emperyalizmi, savaşlar yangınını ve emperyalist yeniden paylaşım savaşını tutuşturmaktan geri kalmayacağını gösteriyor.

 • İşçi eyleminin asıl kazanımı

  22.9.2018 09:38:55

  İnşaat işçisinin fiili meşru mücadelesinin elde edeceği asıl kazanımlar, işyerinde çalışma koşullarında pek sağlayamadığı iyileştirmeler değil, bunun ancak mücadelelerle sağlanacağı bilincini yaratıyor olması ve bu süreci başlatan rolüdür.

 • Efrîn'de savaş İdlib'de 'siyasi çözüm'

  15.9.2018 09:24:17

  Başlangıcında Suriye'deki gerici savaşı örgütleyip, sonra yenilince bu kez Esad'ın savaşı kazanmakta olduğu sona doğru, örgütlediği gerici faşist çeteleri ve işgalini korumak için, bu kez Esad'a karşı İdlib'de ateşkes ve "siyasi çözüm" şampiyonluğunu yapıyor.

 • Krizin sahibi Erdoğan istifa

  8.9.2018 10:04:54

  Erdoğan ve lideri/sahibi olduğu kapitalizminin kriziyle yarattığı ve büyüyecek felaketten kurtuluş için "Erdoğan istifa" şiarı, diğer ekonomik ve siyasi şiarlarla birlikte yükseltilmelidir. Emekçi ve halkçı bu mücadele yürüyüşüyle, krizin yükü sahiplerine yüklenebilir, işçi sınıfı ve halkların kurtuluşu yolunda ilerlenebilir, doğacak geniş çaplı kitle hareketi örgütlerinin, halk(lar) meclislerinin iktidarının yolu açılabilir.

 • MbS ve Erdoğan: Çocukları, kadınları vurun

  1.9.2018 09:38:10

  MbS ile Erdoğan benzer nitelikte diktatörler. MbS'nın Yemen halkına, Erdoğan'ın ise halklarımıza karşı, kadın ve çocukları katletme emri vererek işledikleri aynı suçların hesabını, diktatörlükleri yıkacak mücadeleyi büyüterek, zafere ulaştırarak sormak özgürlüksever güçlerin görevidir.

 • Erdoğan faşizminin bir başka fikri sefaleti: 'Türkiye ekseni' Rojava'ya yıldırım savaş

  25.8.2018 09:59:37

  "Bir Türkiye ekseni…kurulmuştur, yakın gelecekte etkisini çok daha belirgin olarak göreceksiniz. Bugün her ne kadar coğrafya buna karşı ya da hazır değil gibi görünse de, varolan boşluk o kadar büyüyecek ki, Türkiye ekseni dışında hiçbir gücün oluşumu, bu boşluğu doldurma şansı olmayacaktır. Bugünlerde yüzyılların temelleri atılıyor." (İbrahim Karagül)

 • Trump ve ABD'de iktidar dalaş

  18.8.2018 09:46:36

  ABD'nin, Çin, Rusya ilişkisi, dünya hakimiyetini korumak için yeni bir dünya savaşı hazırlığını tırmandırma ilişkisi. Trump ve iktidar dalaşındaki rakipleri arasında, bu ilişkinin farklı taktiklere doğru seyretmesi, bir zayıflık alameti olsun ve savaş tamtamlarını şiddetle çalmada ABD emperyalizmini zaafa düşürsün temennisiyle…

 • Kriz koşullarında talepler

  11.8.2018 09:12:50

  Başta 16 yıldır iktidarın nimetlerini yiyen Erdoğan ve bürokratları olmak üzere, yolsuzluk yapanlar yargılansın! talebi, neoliberal saldırganlıktan nemalanan Erdoğan ve tetikçilerinden hesap sorma bilincini geliştirecek.

 • Yahudi ulus devlet ilanını kınayan 'tekçi' Erdoğan

  4.8.2018 11:24:27

  21. yüzyılda Türk devleti halen Kürt halkını tarihten silmeye çalışıyor. Tek dil, tek bayrak, tek vatan, tek millet deyip Kürt halkına karşı inkar ve imha politikasını değiştirmeden sürdürüyorlar.

 • Irak'ta yoksulların öfkesi

  28.7.2018 09:08:10

  Irak halkının ayaklanması bir kez daha gösterdi ki, kapitalist sistemin keskinleştirdiği zengin yoksul çelişkisi ve hükümetlerin burjuvazilerin gözü dönük ve çürümüş temsilcileri olarak yoksul düşmanlığının yarattığı çelişki, er veya geç yoksul halkın sınıfsal ayaklanmalarını üretiyor. Emperyalist merkezlerde de, mali-ekonomik sömürgelerde de!…

 • Molla faşizminin idam vinci ve Panahi

  26.7.2018 09:12:33

  Erdoğan-Bahçeli'nin idamı geri getirerek korkuyla direnişi ezmeye çalıştıkları bir sırada, Panahi'nin idamını durdurmak, Türkiye'de idamın geri getirilmesini engellemek için, her eylem ve kampanyada, bir slogan da Panahi ve idam karşıtlığı için yükseltilmelidir.

 • Rojava Devrimi ve Suruç Katliamı

  21.7.2018 10:15:32

  En sert direniş ve kitleleri seferber eden mücadeleler, Erdoğan faşizmini yenilgiye uğratmada birbirini tamamlayacı olacak, Suruç şehitlerinin anısını ve Rojava Devrimi'ni yaşatmanın direngen devrimci yolunu inşaya devam edecek. Erdoğan faşizminin sınırsız keyfi zorbalığı da, yalan ve hileleri de bunu önlemeye yetmeyecektir.

 • Rejim otoriter mi faşist mi?

  15.7.2018 10:29:07

  Liberal solcular bu zayıflığı rejimin faşist olmadığının kanıtı olarak sunarlarken, tezlerinin zayıflığını farkederek, nitelemeyi "otokrasi rejimi"ne, "seçimli otokrasi cumhuriyeti"ne ilerleterek faşizm dememekte diretiyorlar.

 • 68 gençlik isyanı ve iki farklı sonuç

  7.7.2018 09:40:43

  68'in 50. yılında, yeni genç işçi, kadın ve ezilen kuşağının devrimci gelişmesi dünya çapında kalıcı sonuçlar yaratacak.

 • Seçim ve sonrası

  30.6.2018 09:47:10

  Faşizme karşı direnmek kadar, bu koşulları değerlendirerek işçileri ve ezilenleri mücadeleye seferber etmek de önemlidir.

 • Seçim ve artısı ya da kritik moment

  23.6.2018 09:48:28

  Diktatör Erdoğan'ın, faşizmine cansuyu ve taze kan taşıyan seçim manivelasının bu kez kırmakta ısrar eden kitle dalgası, bunun yarattığı durum kritik bir moment yarattı.

 • Seçim ve tarihsel günler

  16.6.2018 10:50:26

  İki tarihsel yıldönümünün bize yüklediği seçim zamanı antifaşist görevlerini başarıyla gerçekleştirmek gerekir ki, Paramaz'ların idamıyla başlayan soykırım sürecinin ve 3 işçinin şehit edildiği Haziran büyük işçi direnişinin dersleriyle donanarak antifaşist direniş büyüsün, Erdoğan faşizmi yenilgiye götürülsün!

 • Erdoğan'ın son seçimi

  9.6.2018 09:34:35

  Erdoğan'ın faşizmi inşasında bu son seçimi, Erdoğan'ın sonunu başlatan, son seçimi yapmak için, devrimci çalışkanlık ve kararlılığı kuşanmak, faşizmi yıkacak mücadelenin vesilesi ve kıvılcımı olacaktır.

 • Gezi ve 24 Haziran

  2.6.2018 09:46:13

  24 Haziran'a giderken, özgürlüksever, ilerici, emeğin haklarından yana tüm güçler, kadın hareketi, demokratik Alevi hareketi, Erdoğan faşizmine karşı, HDP etrafında toplanan Halk(lar) Demokrasisi kanalını güçlendirmeli, Erdoğan faşizminin yenilgisini yakınlaştırmalıdır.

 • TKP'nin iki bahanesi

  26.5.2018 11:15:29

  TKP liderlerinin temel sorunu sosyalizm adına "üçüncü dünya devletçisi" çizgiye kendilerini inandırmış olmalarıdır. HDP ve ittifak güçlerinin büyümesinden korkmaları kaygısı ve engelleme çabası da buradan kaynaklanıyor.

 • Seçimlerde: Bilinç ve kararlılık

  5.5.2018 11:03:30

  Erdoğan-Bahçeli blokuna karşı, burjuva restorasyoncusu CHP-İYİP-SP blokuna iltihak etmek veya "ikinci tur" desteği vermek, sanıldığının aksine diktatörün gitmesini sağlamaz. Üstelik seçimlerde diktatöre geniş tepkinin hegemonyasını bu bloka vererek kitle militanlığı girişimini ve öncü çıkışlarını desteksiz bırakır. Kitlelerin kararsızlığını artırır.

 • 1 Mayıs: Faşizme ve sermayeye meydan okuma

  28.4.2018 12:02:00

  1 Mayıs, işçilerin, kadınların, gençliğin, Kürt halkımızın, ezilen inançların hak ve özgürlükleri için Erdoğan faşizmine meydan okuma günüdür.

 • 24 Haziran'da faşizmin zor ve hilesine karşı

  21.4.2018 00:00:00

  Erdoğan faşizmi, meşruluk kılıfı olarak gösterdiği seçim ve plebisit mekanizmasını devlet terörü koşullarında ve hileyle işletiyor. 24 Haziran korsan seçimi böyle.

 • Kürt işçiye sahipsizlik faşizmin gübreliği

  7.4.2018 09:17:00

  Bugün Erdoğan-Bahçeli-Perinçek MC'si, Kürde yasak ve soykırımcı saldırılar ve işgali reva görürken, halk içinde ırkçı ve politik islamcı çürüme yayıyor. Bu çürüme, Türk işçisine kadar geliyor.

 • Kızıldere: Faşizme karşı savaş ve devrimci cephe

  31.3.2018 11:25:00

  Kızıldere direnişinin yaratıcıları, sonraki devrimci süreci, çok güçlü olarak etkilediler. Kızıldere, faşizme karşı yılmaz savaşçılığın ve devrimci birleşik cephenin öncüsü oldu.

 • ABD'nin savaş hamleleri

  30.3.2018 14:49:00

  Yeniden ekonomik krizin şiddetlenme belirtisi ortamında ABD emperyalizmi, devasa askeri güç avantajını kullanarak emperyalist rakiplerini geri püskürtmeye çalışıyor. Fakat bu defa Ortadoğu'da Rusya kazandığı nüfuz ve savaş başarısıyla, Çin ise hızlı büyümeye devam eden ekonomik gelişmesiyle eskisinden farklı olarak geri adım atmıyorlar. ABD'nin gerilemeye başlayan dünya hakimiyetini devasa askeri gücüyle koruma saldırganlığı, bu koşullarda yeni bir emperyalist dünya savaşının kilometre taşlarını inşa ediyor.