etkin haber

Neva Balkan

 • İşçi ve emekçiler için 'Yeni Reform Programı' sözlüğü

  12.4.2019 09:04:41

  TÜSİAD, Albayrak'ın sunumu sonrasında yaptığı açıklamada programı olumlu bulduklarını ve iktidara desteklemeye devam edeceğini belirtti. Anlaşılan o ki, sermaye blokları arasındaki işbirliğinde "orta yol" yeniden tesis edilmiş.

 • TÜSİAD'ın Erdoğan'a ve işçi sınıfına mesajları

  7.4.2019 09:05:51

  5 Nisan konuşması ile hakim sermaye blokunun sınıf örgütü TÜSİAD, bir birikim aracı olarak devlet aygıtından daha fazla faydalanmak istiyor, dolaylı temsilcisi Erdoğan'a krizin faturasını elbirliğiyle işçi sınıfına yüklemenin yollarını gösteriyor ve IMF sürecinin de bir an önce başlamasını salık veriyor. 31 Mart'tan zayıflayarak çıkan Erdoğan'ın bu çağrıya kulak verme ihtimali eskiye göre daha yüksek gözüküyor. Bu da, faşist iktidar ile mali sermayenin temsilcisi olan CHP arasındaki seçim gerginliğinin yerini kısa bir süre sonra daha sıkı bir sınıfsal işbirliğine bırakacağına, burjuvazinin Türkiye işçi sınıfına yönelik kapsamlı bir saldırının hazırlık arefesinde olduğuna işaret ediyor.

 • Yeni mali kriz: Çözüm 'yapısal reformlar' mı?

  30.3.2019 10:31:41

  Kuru yerinde tutmak için faiz ve borsa ile ödenen bu bedeller seçim sonrasında ekonomik krizi çok daha derinleştirecek, yerli burjuvazinin önemli bir bölümüne bir darbe daha vuracaktır. Uluslararası mali kapitalistlerin sarayın bu sermaye kontrolü denemesinin bedelini ağır ödeteceği, dış finansman çok daha maliyetli hale geleceği de kesindir. Bir iktisatçının hatırlattığı gibi, "Kurt yediği ayazı unutmaz."

 • Teşhir sorunumuz

  23.3.2019 09:07:56

  Sanıldığı üzere etkili bir teşhir yetenek işi değil, kolektif bir zihin emekçiliği gerektiren, bilgiye dayalı bir hazırlık sürecidir. En basit bir sosyal medya paylaşımından görece karmaşık bir bildiriye, bir kuşlamadan metrobüsteki veya atölyelerdeki bir sesli ajitasyona kadar her bir teşhir faaliyeti öncesi kağıdı-kalemi ele alıp, "Acaba bu bilgi/haber ile kitlelerin dolaysız sorunları arasında nasıl bir bağ kurabiliriz, bunu hangi argüman ve cümlelerle yapabiliriz?" diye kolektif düşünmüyorsak ve veriye dayalı kapsamlı araştırmalar yapmıyorsak, elimizde kalan şey "sloganlı habercilik"ten öteye geçmez.

 • Flormar'da kaybedenler

  16.3.2019 09:07:23

  Lenin, iktisadi ödünlerin egemenler için en ucuz ve en elverişli ödünler olduğunu, zira bunlar yoluyla işçi sınıfının direnişini kırmanın ve dikkatlerini devrimci mücadeleden çelmenin mümkün olabileceğinden bahsetmişti. Oysa işçiler için asıl kazanım, Marks'ın da dediği gibi, "hemen o anda elde edilen sonuçlarda değil, işçilerin gittikçe genişleyen birliğindedir". Yani işçi için asıl kazanım (ve patronun asıl korkusu) ücrette yapılacak bir artıştan ziyade işçinin sendikal ve siyasi örgütlülüğünün artmasıdır.

 • Faşistlerden yana mısın, antifaşistlerden yana mı?

  7.3.2019 09:58:12

  Kutuplaştırma eğilimini basitçe "seçim gerilimine" bağlayıp, söz konusu tehditleri, hakaretleri ve suçlamaları hafife alarak seçim sonuçlarını beklemek, yapılabilecek en büyük yanlışlardan biri olacaktır.

 • Kim bu gıda fiyatlarını arttıran terörist?

  12.2.2019 10:25:44

  Gıda fiyatlarının rekor kırması "gıda teröristlerinin" işi değil, bizzat kapitalist iktidarın uyguladığı bilinçli politikaların öngörülmüş sonucudur. Eğer bir terörist aranacaksa, o da tarımsal üretimi kendi eliyle ve rızasıyla çökerten Erdoğan'ın bizzat kendisidir. Aracı tüccarlar ise bu sistemde palazlanan kan emicilerdir sadece.

 • Özgürlüğü sınıfa tercüme etmek

  29.1.2019 10:02:07

  Ve elbette ki, sevgilim, elbet, dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya, dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle: işçi tulumuyla bu güzelim memlekette hürriyet… N. Hikmet Ran

 • Kriz ve savaş ilişkisi: Ethem Sancak'ın gör dediği

  22.1.2019 10:25:58

  Bugün sarayın ekonomi programları çerçevesindeki teşviklerde, hibelerde en büyük payı savunma ve havacılık sanayii almakta, "milli ve yerli" silah üretimi sözde ekonomik bağımsızlığı kazanmanın lokomotifi olarak ilan edilmektedir. Bu iş için gereken finansman da dörtte üçünü işçi ve emekçilerin karşıladığı vergi gelirleri, Arap sermayesi ile kurulan ortaklıklar ve kaynağı belirsiz girişlerle sağlanmaktadır.

 • Perinçek'e işçi hareketini boğma görevi

  19.1.2019 12:32:59

  Faşizm tüm unsurlarıyla işçi sınıfının rejime karşı örgütlü bir direniş geliştirmesini önlemek adına elinden gelen her şeyi yapıyor. Bu kurultayın da bundan bağımsız olmadığı açık. Kamuoyu oluşturma, sarı sendika yöneticileri arasında bir farkındalık ve eşgüdüm yaratma misyonu oynayacağını şimdiden söyleyebiliriz.

 • Sınıf turnusolu CHP

  12.1.2019 10:38:17

  Aslında bu sürecin işçi ve emekçiler için "hayırlı" bir yanı da vardır. Sözde halkçı, ilerici CHP'nin sınıfsal niteliği muhatabın kendisi olduğu her işçi eylemi ve direnişinde tabak gibi açığa çıkmaktadır. Diğer bir deyişle CHP'nin işçi-emekçi düşmanı her tavrı bizlere adeta bir sınıf turnusolu sunmaktadır. Size müreffeh yarınlar vaat eden bir parti mi var? Önüne bir işçi direniş çıktığında onu seyredin, kimlerin temsilcisi olduğunu kolayca anlarsınız!

 • 2019'a direnen işçiler damga vuracak

  4.1.2019 09:58:47

  Sınıfın politik bilincinin geliştirilmesinin ve faşizme karşı birleşik mücadelenin yükseltilmesinin temel mekanı da bugün öncelikle işyerleri ve havzalar, öncelikli muhatabı da direnen/direnecek işçiler olmalıdır.

 • EYT ve sınıf savaşımı

  2.1.2019 09:39:33

  EYT mağdurları haklarını kazanmak istiyorlarsa burjuva iktidara da, burjuva muhalefete de güvenemezler. Bu gerçeğin kavranması da hiç şüphesiz EYT hareketinin kendiliğinden seyri içerisinde değil, sosyalistlerin sabırlı bir şekilde EYT mağdurları içinde çalışmalarıyla, iktidarın sınıfsal niteliğini onlara tane tane anlatmalarıyla, onları fiili meşru mücadele hattına yönlendirmeleriyle mümkün olacaktır.

 • Asgari ücret zammı isyanı engellemeye yetecek mi?

  25.12.2018 19:42:58

  Kitlelerin bilinci, çıkarlarının içte ve dışta topyekün savaşta olduğu safsatasıyla dolduruluyor, kurtuluşun yolunun “milli silahlardan” geçtiği vaaz ediliyor. İktidarın asgari ücret zammıyla “elinden geleni yaptığı” söyleniyor ve birlik olan “düşmanlarımız” karşısında taşın altına elimizi koymamız, isyan etmememiz isteniyor. Siyasi propaganda mengenesi böylece tamamlanmış oluyor.

 • İşçi direnişleri içerisinde çalışma

  22.12.2018 09:21:39

  Bir ilk adım olarak çok değerli olsa da "ziyaret" odaklı çalışma yerini direnişçi işçilerle tam zamanlı yoldaşlığa bırakabilmeli, bildiri dağıtımından ziyade halk toplantılarına odaklanılmalı ve bugüne kadar ileri işçiler ve birleşik cephe içerisinde geliştirdiğimiz dili ve ezberlerin yerini somut, ikna edici ve işçilere dokunabilecek bir dil alabilmelidir.

 • Muhalif burjuva iktisatçıları ekonomiyi kurtarabilir mi?

  13.12.2018 09:29:08

  Yerli burjuvazi artık üretimi geliştiremiyorsa, bağımlılık ve borçtan başka bir şey üretemez hale gelmişse, iflas ve üretimi durdurma riski ile hepimizi işsiz ve aşsız bırakıyorsa ve buna karşı sunabildiği tek çözüm daha fazla borç, işsizlik ve yoksulluk ise kâr için üretim düzeni miadını çoktan doldurmuş demektir. Çözüm, toplum için üretimdedir, sosyalizmdedir.

 • Mayalanan işçi hareketi hangi yoldan devrimcileşebilir?

  12.12.2018 09:25:20

  İşçi hareketi yükselme eğiliminde. Peki, sosyalist hareket bu eğilimi kucaklayıp kendi yolunu açacak bir basamak olarak değerlendirebilecek mi? İşçi sınıfının önderleşmesi 100 yıl önce olduğu gibi bugün yine bu soruya bağlıdır. Bunun imkanları, ekonomizmi, anarko-sendikalizmi ve burjuva demokratik sınırları aşıp birleşik mücadele cephesini büyütmek için kitleleri güncel olan her mevziden harekete geçebildiğimiz yerde başlamaktadır.

 • Kimin krizi, kimin kurtuluşu?

  11.8.2018 09:03:03

  Türkiye, TÜSİAD yeteri kadar kazanamadığı için krize girmemiştir. Kaldı ki, Albayrak'ın Yeni Ekonomik Model toplantısında TÜSİAD ile daha koordineli çalışılacağını beyan etmesi ve sonrasında Güler Sabancı'nın "Devletimizin yanındayız, Bakan'a güveniyoruz" açıklaması yapması muhalefete itiraz edecek bir nokta bırakmamıştır. Ancak "Ne hikmetse" dolar yine de yükselmektedir!

 • Yeni teşvik paketi kimin derdine derman?

  12.4.2018 00:00:00

  Sarayı böylesine tez canlı ekonomi politikaları gütmeye zorlayan şey, esasında rejimin içinde bulunduğu krizdir. Kürt sorunu, öte yandan özgürlük ve demokrasi odaklarında biriken öfkenin yarattığı basınç, Sarayı kitlelerde rıza üretebilmek için milliyetçi ve dinsel gerici histeriyi körüklemenin yanında onlara somut ve etkisi çabuk görülebilecek kazanımlar sunmaya da mecbur bırakmaktadır. Bu da, ne pahasına olursa olsun büyümeyi zorunlu kılacak, ekonomi basınının moda tâbiriyle piyasaları "ısıtacak" politikalar gütmeye mecbur bırakmaktadır.

 • İki gericinin raksı: TÜSİAD ve Saray

  29.3.2018 00:00:00

  Küresel krizin bu aşamasında, daralan kârların rahatlatılması için ihtiyaç duyulan şey serbest piyasada ve burjuva değişim programında militan bir ısrar değil, "istikrar", yani şovenist histerinin, faşizmin ve savaşın devamıdır.

 • Ekonomik krize ne oldu?

  13.9.2017 15:39:00

  Dolar geriliyor, borsa yükseliyor, milli gelir artıyor. E hani kriz vardı? Yoksa siyasi iktidar ekonomiyi yeniden rayına mı oturttu? Kriz yine mi teğet geçti? Elbette ki hayır.

 • Merkel, Gümrük Birliği ve Erdoğan'ın kamyonu

  6.9.2017 10:47:00

  Erdoğan, bölgesel avantajını ve faşizmde kararlılığını kullanıp, sürtüşmeli bir hattan ilerleyerek kendini asli bir oyuncu olarak taraflara kabul ettirmek dışında bir yol bulamamaktadır. Bu çerçeveden baktığımızda, ekonomik alandaki bağımlılık ilişkisine ters düşüyor gözüken kimi siyasi hamlelerin antiemperyalist bir yönelimden değil uzun vadede iktidarını güvenceye almak ve emperyalist ekonomi içerisinde daha avantajlı bir pozisyon elde etmek niyetiyle yapıldığı anlaşılabilir.

 • Adalet, sınıf ve Kürt: Sosyalist stratejiyi bugün düşünmek

  13.7.2017 09:05:00

  "Hayır, biz Türkiye devrimini örgütleyeceğiz!" deyip, CHP yedeğinde algılarını Kürdistan'a kapatan her sosyalist hareket ise devletin sınırlarına çarpıp geri dönecektir. İşçi sınıfı fabrikalarda, havzalarda, atölyelerde, çarşılarda, merdiven altlarından çıkıp dolu dolu "Savaşa Hayır!" diye kükreyemedikçe, ne demokratik ne de sosyalist bir devrim mümkün olabilir. Eğer yeniden bir "Gezi Ruhu" inşa edilecekse, bu sadece yeni Taksim'ler yaratmakla değil, aynı zamanda yeni Lice'lere, yani Sur'a, Cizre'ye, Şengal'e, Şırnak'a ses vermekle hayat bulabilir.