etkin haber

Neva Balkan

 • Sınıf turnusolu CHP

  12.1.2019 10:38:17

  Aslında bu sürecin işçi ve emekçiler için "hayırlı" bir yanı da vardır. Sözde halkçı, ilerici CHP'nin sınıfsal niteliği muhatabın kendisi olduğu her işçi eylemi ve direnişinde tabak gibi açığa çıkmaktadır. Diğer bir deyişle CHP'nin işçi-emekçi düşmanı her tavrı bizlere adeta bir sınıf turnusolu sunmaktadır. Size müreffeh yarınlar vaat eden bir parti mi var? Önüne bir işçi direniş çıktığında onu seyredin, kimlerin temsilcisi olduğunu kolayca anlarsınız!

 • 2019'a direnen işçiler damga vuracak

  4.1.2019 09:58:47

  Sınıfın politik bilincinin geliştirilmesinin ve faşizme karşı birleşik mücadelenin yükseltilmesinin temel mekanı da bugün öncelikle işyerleri ve havzalar, öncelikli muhatabı da direnen/direnecek işçiler olmalıdır.

 • EYT ve sınıf savaşımı

  2.1.2019 09:39:33

  EYT mağdurları haklarını kazanmak istiyorlarsa burjuva iktidara da, burjuva muhalefete de güvenemezler. Bu gerçeğin kavranması da hiç şüphesiz EYT hareketinin kendiliğinden seyri içerisinde değil, sosyalistlerin sabırlı bir şekilde EYT mağdurları içinde çalışmalarıyla, iktidarın sınıfsal niteliğini onlara tane tane anlatmalarıyla, onları fiili meşru mücadele hattına yönlendirmeleriyle mümkün olacaktır.

 • Asgari ücret zammı isyanı engellemeye yetecek mi?

  25.12.2018 19:42:58

  Kitlelerin bilinci, çıkarlarının içte ve dışta topyekün savaşta olduğu safsatasıyla dolduruluyor, kurtuluşun yolunun “milli silahlardan” geçtiği vaaz ediliyor. İktidarın asgari ücret zammıyla “elinden geleni yaptığı” söyleniyor ve birlik olan “düşmanlarımız” karşısında taşın altına elimizi koymamız, isyan etmememiz isteniyor. Siyasi propaganda mengenesi böylece tamamlanmış oluyor.

 • İşçi direnişleri içerisinde çalışma

  22.12.2018 09:21:39

  Bir ilk adım olarak çok değerli olsa da "ziyaret" odaklı çalışma yerini direnişçi işçilerle tam zamanlı yoldaşlığa bırakabilmeli, bildiri dağıtımından ziyade halk toplantılarına odaklanılmalı ve bugüne kadar ileri işçiler ve birleşik cephe içerisinde geliştirdiğimiz dili ve ezberlerin yerini somut, ikna edici ve işçilere dokunabilecek bir dil alabilmelidir.

 • Muhalif burjuva iktisatçıları ekonomiyi kurtarabilir mi?

  13.12.2018 09:29:08

  Yerli burjuvazi artık üretimi geliştiremiyorsa, bağımlılık ve borçtan başka bir şey üretemez hale gelmişse, iflas ve üretimi durdurma riski ile hepimizi işsiz ve aşsız bırakıyorsa ve buna karşı sunabildiği tek çözüm daha fazla borç, işsizlik ve yoksulluk ise kâr için üretim düzeni miadını çoktan doldurmuş demektir. Çözüm, toplum için üretimdedir, sosyalizmdedir.

 • Mayalanan işçi hareketi hangi yoldan devrimcileşebilir?

  12.12.2018 09:25:20

  İşçi hareketi yükselme eğiliminde. Peki, sosyalist hareket bu eğilimi kucaklayıp kendi yolunu açacak bir basamak olarak değerlendirebilecek mi? İşçi sınıfının önderleşmesi 100 yıl önce olduğu gibi bugün yine bu soruya bağlıdır. Bunun imkanları, ekonomizmi, anarko-sendikalizmi ve burjuva demokratik sınırları aşıp birleşik mücadele cephesini büyütmek için kitleleri güncel olan her mevziden harekete geçebildiğimiz yerde başlamaktadır.

 • Kimin krizi, kimin kurtuluşu?

  11.8.2018 09:03:03

  Türkiye, TÜSİAD yeteri kadar kazanamadığı için krize girmemiştir. Kaldı ki, Albayrak'ın Yeni Ekonomik Model toplantısında TÜSİAD ile daha koordineli çalışılacağını beyan etmesi ve sonrasında Güler Sabancı'nın "Devletimizin yanındayız, Bakan'a güveniyoruz" açıklaması yapması muhalefete itiraz edecek bir nokta bırakmamıştır. Ancak "Ne hikmetse" dolar yine de yükselmektedir!

 • Yeni teşvik paketi kimin derdine derman?

  12.4.2018 00:00:00

  Sarayı böylesine tez canlı ekonomi politikaları gütmeye zorlayan şey, esasında rejimin içinde bulunduğu krizdir. Kürt sorunu, öte yandan özgürlük ve demokrasi odaklarında biriken öfkenin yarattığı basınç, Sarayı kitlelerde rıza üretebilmek için milliyetçi ve dinsel gerici histeriyi körüklemenin yanında onlara somut ve etkisi çabuk görülebilecek kazanımlar sunmaya da mecbur bırakmaktadır. Bu da, ne pahasına olursa olsun büyümeyi zorunlu kılacak, ekonomi basınının moda tâbiriyle piyasaları "ısıtacak" politikalar gütmeye mecbur bırakmaktadır.

 • İki gericinin raksı: TÜSİAD ve Saray

  29.3.2018 00:00:00

  Küresel krizin bu aşamasında, daralan kârların rahatlatılması için ihtiyaç duyulan şey serbest piyasada ve burjuva değişim programında militan bir ısrar değil, "istikrar", yani şovenist histerinin, faşizmin ve savaşın devamıdır.

 • Ekonomik krize ne oldu?

  13.9.2017 15:39:00

  Dolar geriliyor, borsa yükseliyor, milli gelir artıyor. E hani kriz vardı? Yoksa siyasi iktidar ekonomiyi yeniden rayına mı oturttu? Kriz yine mi teğet geçti? Elbette ki hayır.

 • Merkel, Gümrük Birliği ve Erdoğan'ın kamyonu

  6.9.2017 10:47:00

  Erdoğan, bölgesel avantajını ve faşizmde kararlılığını kullanıp, sürtüşmeli bir hattan ilerleyerek kendini asli bir oyuncu olarak taraflara kabul ettirmek dışında bir yol bulamamaktadır. Bu çerçeveden baktığımızda, ekonomik alandaki bağımlılık ilişkisine ters düşüyor gözüken kimi siyasi hamlelerin antiemperyalist bir yönelimden değil uzun vadede iktidarını güvenceye almak ve emperyalist ekonomi içerisinde daha avantajlı bir pozisyon elde etmek niyetiyle yapıldığı anlaşılabilir.

 • Adalet, sınıf ve Kürt: Sosyalist stratejiyi bugün düşünmek

  13.7.2017 09:05:00

  "Hayır, biz Türkiye devrimini örgütleyeceğiz!" deyip, CHP yedeğinde algılarını Kürdistan'a kapatan her sosyalist hareket ise devletin sınırlarına çarpıp geri dönecektir. İşçi sınıfı fabrikalarda, havzalarda, atölyelerde, çarşılarda, merdiven altlarından çıkıp dolu dolu "Savaşa Hayır!" diye kükreyemedikçe, ne demokratik ne de sosyalist bir devrim mümkün olabilir. Eğer yeniden bir "Gezi Ruhu" inşa edilecekse, bu sadece yeni Taksim'ler yaratmakla değil, aynı zamanda yeni Lice'lere, yani Sur'a, Cizre'ye, Şengal'e, Şırnak'a ses vermekle hayat bulabilir.