etkin haber

Bahadır Sevimli

 • Kefernahum'a mahkum değiliz!

  22.3.2019 09:05:40

  Her gün sokaklarda binlercesini gördüğümüz mültecinin, trafik ışıklarında gördüğümüz Suriyeli çocukların hayat hikayeleri hakkında daha fazla tartışmamıza vesile olacaktır Kefernahum. Irkçı politikaların, nefret söyleminin yarattığı "cehenneme mahkum değiliz" sözünü kişisel ve kolektif olarak bir kez daha yinelememizin olanaklarını sunacaktır.

 • Bütün kitapları okumak arzusu ile yanmak!

  8.3.2019 09:16:54

  Başka hayatlara ve insanlara dokunmak, keşif duygumuzu canlı tutmakla kalmaz, büyük insanlık ailesinin bir parçası olduğumuzu da hatırlatır. Farklı ve ayrıksı olanla bizimle paralel akan hayatları da görürüz. İlla ki, edebiyatın zihin ve ufuk açan haritası önümüze serildikçe dünyayı mahallemiz gibi hissetmeye başlarız.

 • Kardeşlik İşçisi'ni unutmadık!

  23.2.2019 09:08:24

  Paylaşarak çoğalmak için. Kişisel olanı toplumsallaştırmak, hüznü de üretilen değerleri de kolektifleştirmek için. Her şeyin hızla tüketildiği ve anlamsızlaştırılmaya çalışıldığı bir dünyada hatırlama barikatını güçlendirmek için. Bir lades gibi naif olmasa da yaşadıklarımız, Cemil Yıldız'ın her oyunu oynarken ki inatçılığı ile hep bir ağızdan diyoruz ki; "UNUTMADIK AKLIMIZDA!"

 • Herkesin bir 'Roma'sı vardır!

  8.2.2019 10:24:47

  Filmin en unutulmaz sahnelerinden biri hiç kuşkusuz 1970'lerin başında iktidara gelen Luis Echeverria hükümetinin kanlı yüzünün bir mağaza sahnesine sığdırılmasıdır. 1968 gençlik eylemlerinin artçısı denilebilecek protestoların CIA'nın eğittiği paramiliter bir güç olan Los Falcones tarafından bastırılması için Corpus Christi Katliamı'nın hatırlatılması güçlü bir politik mesaj niteliğindedir.

 • Savaş karşıtı bir oyun: Şvayk Harikalar Ülkesinde

  25.1.2019 09:08:44

  İsimler, semboller ve izlek I. Dünya Savaşı Avusturya'sını yansıtsa da, anlatılanlar çok geçmeden biz seyircilere tanıdık gelmeye başlıyor. Egemenlerin tarihin her devrinde bir paylaşım savaşı çıkarma konusunda nasıl da yetenekli olduklarını izliyoruz.

 • Ezilenler ezer mi?

  11.1.2019 09:58:41

  Kendilerine bir söyleyip, ezilenlere beş söyledikleri; iğneyi kendilerine çuvaldızı ezilenlere batırdıkları sorgulamalardır. Hiçbir yanlış sorunun doğru cevabı olmayacağı gibi bu sorgulamadan da ezilenlere güvensizlik dışında bir sonuç çıkmaz. Ezilenlerin parçalı ve örgütsüz hali ile birleşen bir güven bunalımı ezenlere paha biçilmez, yönetilebilir bir çelişki sunmaktadır.

 • Mektup: Herkes için!

  2.1.2019 11:34:44

  Yıllanmış mektup arkadaşlığı yapanlar bilir ki, emek verilen ve üretkenliğin deneyimine ulaşmış her ilişki gibi mektup arkadaşlığı da insanın damarlarındaki kanı yeniler, umudunu büyütür. Mektup yazmak birilerinin hatırlatması gereken, görev bilin ci ile yapılan bir şey olmaktan çıkar keyif alınan bir alışkanlığa dönüşür. Hapishane sisteminin itaat ettiremediği özgür bedenlerle kucaklaşmaya dönüşür.

 • İnsanlık Ağacı

  27.12.2018 11:50:03

  Barbarlık dünyasında,Ortadoğu'da ve Filistin coğrafyasında barış, kardeşlik ve özgürlük insanlığın en zorlu sınavlarıdır. Fakat "Büyük İnsanlık"ın ortak hafızası cevap anahtarımızdır: ezilenlerin damarları birbirine bağlıdır, ezenlerin çıkarlarının birbirine bağlı olması gibi. Egemenlerin düşmanlık politikaları kardeşlik toprağını çürütmek, ezilenlerin direniş, dayanışma ve barış politikaları ise insanlık ağacını yeşertmek içindir.

 • Milyonlar gidiyor

  19.12.2018 15:08:16

  Hiç kuşku yok ki, 21.yy'ın en önemli sorunlarından biri "mültecilik"tir. Geçmiş hayatı ve hayalleri ile vedalaşmak zorunda bırakılan insanları kaderlerine ve sığındıkları ülkelerin burjuva iktidarlarının insafa terk etmek hepimizin "suç ortağı" olması anlamına gelecektir. Hiçbir şeyin (propagandanın) mültecilerin insanlık ailesinin bir parçası olduğu gerçeğini çarpıtmasına, değiştirmesine rıza göstermemek önemli bir zihinsel direnç noktası olabilir. Keza mülteciliğin nedeninin her türlü eziyeti, horlanmayı ve ölümü göze alarak yollara düşen insanlar değil, diktatörler, iktidar sahipleri, büyük tekellerin patronlarının çıkar çatışmaları olduğu gerçeğini akılda tutmak...

 • Levent Gültekin'in 'İdeolojik mahalleden Türkiye'ye' Onurlu Çıkış kitabı üzerine

  18.8.2018 12:46:19

  Aynı sömürü çarkında ayakta kalmaya çalıştığımız sınıf kardeşlerimizle önyargılarla düşmanlaştırılmaya karşı çıkmadan; Alevi-Sunni, Kürt-Türk, İslamcı-Laik gibi yapay çelişkilerin tutsağı ve "ezen" olmayı reddedip "esas çelişki" üzerinden hareket edip ezilen her kim varsa onlarla saf tutmaya yönelmeden bir kurtuluş olabilir mi?

 • Ne Muaviye ne Yezit!

  20.5.2018 09:25:37

  Erdoğan'dan ve AKP'den kurtulmak istediğimiz doğru! Memleketin üstüne bir karabasan gibi çöken bu karanlığı dağıtmak istediğimiz de gerçek! Fakat 25 yıldır 'Şu Sivas'ın elinde sazım çalınmaz/ Güllerim yandı yüreğim dayanmaz' diyen canların dinmeyen acısı da; 'Sivas ellerinde sazım tutuşur/Söz tutuşur canım türkü tutuşur' diyen adalet arayışımız da doğru! Hızır Paşa'nın kudretine karşı, 'Koyun beni hak aşkına yanayım/Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan' diyen Pir Sultan Abdal'ın vasiyeti de gerçek!