Eğitim-Sen: Sorunlar çözülmüyor derinleşiyor
Eğim-Sen Şubeleri, 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının ilk yılını değerlendirdi. Eğitimde durumun gün geçtikçe kötüleştiğini vurgulayan Eğitim-Sen, okullarda eğimin içler acısı olduğuna dikkat çekti.
Sinemada sansür yasalaştı
Dizi ve filmlerin "desteklemesiyle" sinema sektörünün rekabet gücünün arttırılmasını amaçlayan kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Sinema salon işletmecileri, sinema filmi bileti ile başka bir ürünün satışını aynı anda yapamayacak.
Mahkemeden Mazlum'u vuran polise ödül gibi ceza
Kızıltepe'de "dur" ihtarına uymadığı iddiası ile 16 yaşındaki Mazlum Turan'ın katledilmesine ilişkin görülen davada "Kanuna uydum" diyen polis Süleyman Esenboğa'ya iki defa indirime giden mahkeme verdiği 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasının da ertelenmesine karar verdi.
Eğitim-Sen: AKP ile eğitim kötüye gidiyor
Eğitim-Sen, 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılının 1. Yarıyılını değerlendirdi. İktidarın politikaları ile eğitimde sorunların giderek arttığını vurgulayan Eğitim-Sen, sorunları demokratik yöntemlerle çözmek için mücadele edeceklerini belirtti.
İzocam'da grev başladı
Kristal-İş ile İzocam patronu arasındaki TİS sürecinin tıkanmasıyla Kocaeli Dilovası ve Mersin Tarsus'da bulunan fabrikalarda bu sabah grev başladı.
Müslim: Türkiye'nin içinde olacağı 'güvenli bölgeyi' kabul etmiyoruz
Salih Muslim, Türkiye'nin Suriye'de sadece işgal ve katliamı düşündüğünü, 'güvenli bölge' kavramını da bunun için kullandığını belirtti. Türkiye'nin içinde olduğu hiçbir projeye destek vermeyeceklerini vurguladı.
Yeni eşik, yeni görevler
Üçüncü cephenin, yani ezilenlerin egemenlere karşı alternatif cephesinin en ön mevzisi Rojava'dır. Ve dünyada, bölgede ve Türkiye Kuzey Kürdistan sathındaki tüm direniş güçleri onun etrafında birleşmelidir. Saray rejiminin yenilgisi, emperyalist statükonun yıkılması, ezilenlerin birleşik ve özgür-eşit geleceği, yani bölge devrimi buna bağlıdır. Tüm direnişler ana direniş yatağına bağlandığı oranda bu sıçrama her zamankinden çok mümkündür.
Nasıl bir Müslümansın, dünyadaki safın neresi
Grevin safında olan Müslüman, Ateist, Alevi, Hristiyan, Yahudi, Ezidi, başı örtülü, başı açık, Türk, Kürt, Çerkes, Pomak, Arap, Gürcü, Boşnak, Roman, Ermeni, Laz, Abhaz işçiler aynı saftadır, kardeştir, yoldaştır. Grev kırıcısı olarak patronun safında yer alanlar, inançları, ulusları ne olursa olsun, bu safın, kardeşliğin, yoldaşlığın dışındadır.
Çepni: Figen Yüksekdağ ezilenlerin sesi ve temsilcisi olduğu için rehindir
HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, HDP önceki dönem Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın direnen işçi sınıfının, Karadeniz'de Havva Ananın, direnen Kürt halkının, kadın cinayetlerine karşı mücadele yürüten kadınların sesi olduğunu söyledi.
Davutpaşa davasında karar açıklandı
Davutpaşa Patlaması Davası'nda karar açıklandı. Mahkeme, 2 sanık "İhmal suretiyle görevi kötüye kullanma" suçundan 10'ar ay hapis cezasına çarptırıldı. 2 sanık ise "Görevi kötüye kullanma" suçundan 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı. Verilen cezalar ertelendi.

ETHA'YI TAKİP EDİN

ETHA'da yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Etkin Haber Ajansı Ticaret ve Limited Şirketi'ne aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden iktibas edilemez.