etkin haber

553

HABER MERKEZİ

MLKP Kürdistan: Savaşçımız Şevin Söğüt Zap'ta şehit düştü

MLKP Kürdistan, Şevin Söğüt (Sarin Awaz) adlı savaşçılarının 17 Ağustos'ta Zap sahasında Türk devletinin hava saldırısında şehit düştüğünü açıkladı.

- Salı - 18 Eylül 2018 - 12:14
MLKP Kürdistan, Şevin Söğüt (Sarin Awaz) adlı savaşçılarının 17 Ağustos'ta Zap sahasında Türk devletinin hava saldırısında şehit düştüğünü açıkladı.
 
Yazılı bir açıklama yapan MLKP Kürdistan, MLKP/FESK gerillalarının HPG/YJA Star gerillaları ile birlikte Türk devletinin işgal saldırısına karşı direndiğini belirtti.
 
Açıklamada, "Bir süredir, MLKP/FESK gerillaları da, HPG-YJA Star savaşçılarıyla birlikte, omuz omuza, bu direnişte yerlerini alarak, özveri ve cesaretle, özgürlük mevzilerini savunuyorlar. İşgalcilere karşı, kararlılıkla, birleşik devrimin ruhuna ve tarzına uygun bir savaşçılık pratiği sergiliyorlar. Bu yoğun ve eşitsiz savaşta faşist işgalcilere geçit vermemek kuşkusuz can bedeli bir mücadele gerektiriyor. Ve savaşçılar, şehitler, yaralılar pahasına, büyük bir moralle “işgalcilere geçit yok” demeye devam ediyorlar" dedi.
 
Şevin Söğüt'ün bu direnişte yer aldığına dikkat çeken MLKP Kürdistan, "Gerillaların 17 Ağustos'ta Zap sahasındaki işgalci Türk ordusunun koordine tepesine karşı gerçekleştirdiği etkili bir eylemin ardından, ağır kayıplar veren faşist ordu, panik halinde, bölgeyi top atışına tutmuş, ardından uçaklarla bombalamıştır. Bu bombardıman sırasında, bir savaşçımız şehit düşmüştür" diye kaydetti.
 
MLKP Kürdistan açıklamasında şunları kaydetti: "İşgale karşı ön mevzilerdeki birliklerde yer alan Sarin Awaz (Şevin Söğüt) yoldaşımız, YJA Star gerillalarıyla beraber mevzilendikleri noktaya dönük gerçekleştirilen obüs ve ardından uçak bombardımanı sonucunda ölümsüzleşmiştir. Başta yurtsever ailesi olmak üzere, tüm yakınlarının başı sağ ve dik olsun! Çünkü şehit Sarin, yoldaşı, ailesi ya da tanıdığı olan herkese, onur ve güç verecek bir eylemin yapıcısıdır. Kadın özgürlük mücadelemizin ve devrimimizin kararlı bir öncüsüdür."
 
SURUÇ KATLİAMINDAN SAĞ ÇIKMIŞTI
 
MLKP Kürdistan, Şevin Söğüt'ün savaş cephesine gitmeden önce yaptığı açıklamada,  "Bu topraklara sömürgeciliğin ayaklarının değmesine izin vermeyeceğiz. Sömürgeci Türk ordusunun işgal saldırısı karşısında, tıpkı Kobani'deki, Efrin'deki gibi direneceğiz. Hem Kürdistan topraklarını hem de partimizin bulunduğu her mevziyi koruma perspektifi doğrultusunda, özgür alanlarımızın her bir metrekaresini savunacağız” dediğini hatırlattı.
 
Şevin Söğüt'ün Suruç katliamından sağ çıktığına dikkat çekilen açıklamada, Söğüt ile ilgili şu bilgiler yer aldı:
 
"20 Haziran 1992 Amed Lice doğumlu olan Şevin Söğüt yoldaşımız, yurtsever bir ailede büyüdü. Daha 3 yaşındayken babası Ömer Söğüt sömürgeci devlet tarafından gözaltına alındı ve kaybedildi. Aile yoğun baskılar altında kaldı. Partimizle 2012 yılında tanışan, bir dönem Karadeniz ve Kürdistan'da gençlik faaliyetleri yürüttükten sonra, yüzünü özgür alanlara dönen Şevin yoldaş, temel askeri ve ideolojik eğitimlerden geçti. Kendini her bakımdan geliştirdi. Sarin Awaz parti adıyla, Nisan 2016'dan beri özgür alanlarda bir gerilla olarak görev yapmaktaydı. Bir dönem, Rojava devrim savunmasında da yer alan ve Rakka'nın özgürleştirme hamlesine katılan Sarin yoldaşımız, daha sonra kır gerillası olarak yüzünü dağlara döndü. Sarin yoldaşımız, savaş cephesine giderken, uzman bir suikastçı ve birliğimizin kadın komutanıydı.
 
“Buraya gelirken, gençliğin bir neferi olarak yola çıkmıştım. Suruç katliamının ardından, katledilen yoldaşların düşlerini gerçek kılmaya, onların bizlere açtığı yolu büyütmeye gelmiştim. Bu gün bir FESK gerillası, partimizin savaş alanlarını büyütme eyleminin bir yapıcısı olarak devam ediyorum.  Orada bizlere yol açan şehitlerin ayak izlerine basarak, onların düşlerinin ve eylemlerinin devamcıları olarak yeni bir eşik yakalamaya çalışacağım” diyen Sarin yoldaşımız, ayırdedici özelliklerinden biri olan şehitlere bağlılığını bir kez daha bu sözlerle ifade ediyordu. O’nun en büyük isteği, Dersim yürüyüşü yarım kalan şehit Roza'nın eylemini tamamlamaktı. “Ben o yolda attığım her adımda yanımda Roza'nın olacağı bilincindeyim. Roza ben yaklaştıkça düşlediği Dersim dağlarına yaklaşacak, benim yürüyüşüm onun yürüyüşünü ve düşünü tamamlayacak” sözleri yürüdüğü yoldaki kararlılığının nişanesiydi."
 
MLKP Kürdistan, Şevin Söğüt'ün "cins bilinci gelişkin, cesur, emekçi, inisiyatifli, üretken bir devrimci" olduğunun altını çizdi ve ekledi: "O, büyük bir güvenle, savaş cephesine giderken net bir çağrı bıraktı ardında: “Sürecin bizden istediği ve beklediği daha yüksek nitelik ve daha güçlü bir savaşımdır. Partimin dağda, kırda, şehirde her yerde şehitleriyle büyümeye devam edeceğine inanıyorum. Bunun bir öznesi olmak beni sonsuz mutlu ediyor. İsmimin anlamı olan ''dağlı kızın türküsü''nü “umudun türküsü”ne katmak, büyütmek yolunda sesimin daha gür çıkacağına eminim.
 
Onun bu sözleri, yolumuzu aydınlatan bir meşale gibi elimizden, dağlı kızın yükselttiği umudun türküsü de dillerimizden düşmeyecek."