etkin haber

221

HABER MERKEZİ

Kadınlar Birlikte Güçlü: 8 Mart grevine Türkiye'den ses verilecek

Kadınlar Birlikte Güçlü Türkiye Buluşması'nın sonuç bildirgesinde "8 Mart grevini, imkânlarını, yapabileceklerimizi, çeşitli tartışmalarıyla gündeme Kadınlar Birlikte Güçlü Türkiye Buluşması'nın sonuç bildirgesinde "8 Mart grevini, imkânlarını, yapabileceklerimizi, çeşitli tartışmalarıyla gündeme almayı önümüze koyduk. 8 Mart'ta ortak bir sembolle ve yaygın eylemlerle birlikteliğimizden aldığımız gücü görünür kılarak başlıyoruz"denildi. almayı önümüze koyduk. 8 Mart'ta ortak bir sembolle ve yaygın eylemlerle birlikteliğimizden aldığımız gücü görünür kılarak başlıyoruz"denildi.

- Salı - 15 Ocak 2019 - 17:37
Kadınlar Birlikte Güçlü, 5-6 Ocak tarihinde İstanbul'da yaptığı Türkiye Buluşması'nın sonuç bildirgesi yayınlandı.
 
"2019 kadınlarla başladı, artık daha birlikte ve daha güçlüyüz!" denilen bildirgede, "165 kadın ve LGBTİ+ örgütünün çağrısıyla 'Haklarımız, hayatlarımız ve kazanımlarımız bizim!' diyerek Türkiye Kadın Buluşması'nda bir araya geldik. Bu buluşma bize bir kez daha gösterdi ki biz kadınlar birlikte çok güçlüyüz. 35'i aşkın ilden bine yakın kadın salonlara sığmadık. Artvin'den Van'a, Adana'dan Muğla'ya, Antakya'dan Erzincan'a, Samsun'dan Diyarbakır'a, Ankara'dan Batman'a, İstanbul'dan Karadeniz Ereğlisi'ne, Balıkesir'den Urfa'ya, Mersin'den Didim'e, Kocaeli'den Mardin'e, Bursa'dan Trabzon'a, Antalya'dan İzmir'e, Çanakkale'den Dersim'e kadınlar nelerle nasıl mücadele ettiğimizi konuştuk, daha fazla birlikte hareket etmenin yollarını aradık" denildi.
 
KADINLARIN FARKLILIĞI ZENGİNLİĞİDİR
 
"Türkiye Kadın Buluşması vesilesiyle bu kadar çok sayıda ve farklı çevreden kişi ve gruplar çok uzun süredir ilk defa yüz yüze geldik, niyetlerimizi, ümitlerimizi ve mücadelemizi paylaştık, sözümüzü çoğalttık, birbirimize umut ve ilham verdik, hareketimize ivme kattık, yeni fikirler, karşılaşmalar ve yapılacakların heyecanıyla dolduk" denilerek kadınların farklılıklarının ortak mücadeleye engel olamayacağını, kazanılmış haklarından vazgeçmeyeceklerini gösterdikleri ifade edildi.
 
Cinsel istismar ve kadın cinayetlerinden erkek şiddetinin meşrulaştırılması ve cezasızlığa, nafaka hakkı gibi haklarımızı hedef alan yasa tasarılarından iktidarın artan kadın düşmanı politikalarına, 6284 sayılı yasanın tartışmaya açılmasından İstanbul Sözleşmesi'ne kadar bir dizi gelişmenin gündemleri olduğunun belirtildiği bildirgede, kayyumlara, homofobi ve transfobiden yükselen savaş politikalarına ve bütçesine, kadınlar için güvencesizlik ve sosyal politika yoksunluğundan ücret eşitsizliği ve emek sömürüsüne, 8 Mart'tan yerel seçimlere kadar birçok konuyu tartıştıkları kaydedildi.
 
BU DAHA BAŞLANGIÇ
 
Tüm saldırılara karşı kadınların, dayanışmayla değiştirecek gücü olduğunun hatırlatıldığı bildirgede, "Türkiye Kadın Buluşması yalnızca başlangıçtı. Burada biz, çok farklı illerden kadınlar, iletişimimizi ve dayanışmamızı güçlendirmek, saldırılar karşısında tek tek değil birlikte hareket etmenin yollarını bulmak, birbirimize daha fazla temas edebilmek ve ortak akıl yürütebilmek için bir koordine olma/iletişim/haberleşme ağı var etmeye karar verdik. Bu bağlamda yüz yüze gelmeyi, hem bir arada hem illerimizde toplantılar yapmayı sürdüreceğiz. İlk olarak da buluşmanın sonuçlarını konuşmak, nasıl hayata geçireceğimizi tartışmak için bulunduğumuz yerlerde bir araya geleceğiz" denildi.
 
8 MART GREVİNE TÜRKİYE'DEN DESTEK
 
8 Mart'a değinen bilidrgede şöyle devam edildi: "Dünyanın farklı yerlerinde kadınların 'grev yapıyoruz, hayatı durduruyoruz!' dediği bu güne giderken daha fazla birlikte hareket etmeye kararlıyız. Bu bağlamda 14 Şubat'ta eşitsiz aşka ve meşrulaştırdığı erkek şiddetine karşı farklı farklı yerlerde, kendi yöntemlerimizle sesimizi yükselteceğiz. Ayrıca bir 8 Mart grevini, imkânlarını, yapabileceklerimizi, çeşitli tartışmalarıyla gündeme almayı önümüze koyduk. Bunu ne şekilde mümkün kılabileceğimizi, bu konuda düşündüklerimizi, isyanımızı, hayallerimizi her yerde konuşacağımız bir sürece giriyoruz. Buna bu 8 Mart'ta ortak bir sembolle ve yaygın eylemlerle birlikteliğimizden aldığımız gücü görünür kılarak başlıyoruz."
 
DEVAM EDECEĞİZ
 
"Daha konuşacağımız, tartışacağımız, birbirimize katacağımız çok şey var. Çağrımız birlikte mücadele etmek için. 8 Mart'tan yerel seçime ve ötesine aramızdaki ilişkiyi, buluşmalarımızı, ortaklıklarımızı güçlendirecek, sesimizi dünyanın her köşesinde haklarına ve hayatlarına sahip çıkan kadınların isyanına katacağız. Biz hayatı istiyoruz. Hayatı dönüştürmeye, dünyayı yerinden oynatmaya devam!"